fbpx
20mai

Tänase personalijuhtimise päeva puhul jagab oma kogemusi meie enda personalijuht Tatjana Pihlakas. Mis töötab personalitöö praktikas kõige efektiivsemalt, millised on praegused trendid ning kuidas avaldada muljet nii tulevastele kui ka olemasolevatele kandidaatidele? 

Sa oled personalijuht – mida see tähendab?

See tähendab seda, et mina vastutan kogu personaliosakonna eest, sealhulgas ka renditöötajate eest.

Mis kuulub sinu vastutusvaldkonna hulka?

Vastutan kogu värbamisprotsessi eest algusest lõpuni. Minu vastutusvaldkonda kuulub koostööpartneritelt tulevate tellimuslehtede info valideerimine, eduka otsingu korraldamine ja loomulikult ka meie konsultantide väljaõppe ja sujuva infoedastuse korraldamine. Teen ise ka kandidaatidega töövestlusi ning loon nendega vajalikud lepingud. Samuti vastutan selle eest, et meie enda majasisene koostöö sujuks sujuvalt: tegelen igapäevaselt murede ja rõõmudega. Pean väga oluliseks, et meil oleks tasakaal tubli töö ja mõnusalt veedetud aja vahel.

Kas ettevõtted teavad alati, keda nad otsivad?

See sõltub koostööpartnerist. Mõned teavad kohe, keda nad otsivad: millised oskused ja iseloomuomadused on vajalikud aga mõned räägivad üldiselt, mis tähendab tavaliselt seda, et me kohtume nendega juba nende enda ettevõttes, tutvume meeskonnaga ja aitame soovitada inimesi sellele positsioonile. Kuldse kesktee leidmisel algabki otsing!

Mis on kõige olulisem värbajate töö korraldamisel?

Ma usun, et kõige olulisem on hoida motivatsiooni tase kõrgel ja suhelda iga päev avatult. Minu jaoks on oluline, et minu meeskonnas töötavad inimesed, kellele meeldib nende töö ja nad soovivad päriselt iga päev kontorisse seda tegema tulla. Kuna osa värbajate tööst on ka positiivse kandideerimise kogemuse loomine, tuleb tööl olla hea tujuga, mida on lihtne edasi anda ka teistele. 

Milline on praegu seis tööturul – kas töötajate leidmine on keeruline?

Tööturg on väga palju muutunud viimase poole aasta jooksul. Praegusel hetkel tundub, nagu oleks tööpakkujaid palju rohkem kui tööotsijaid ja seetõttu on konkurents tihe. Kui me räägime praegusel ajal nendest, kes otsivad aktiivselt tööd, saame me kindlasti rääkida kooli lõpetavatest noortest, kes otsivad oma esimesi töökogemusi. Päris palju on ka neid inimesi, kes juba töötavad, aga otsivad aktiivselt paremaid võimalusi. Veel üks trend on see, et inimesed tahavad proovida midagi uut ja otsivad uusi väljakutseid. 

Sa rääkisid noortest inimestest, kuid mis seis on nendega, kes on juba kümneid aastaid tööd teinud?

Viimastel aastatel on ka nemad rohkem ringi vaatama hakanud – varem oli ju tavapärane kohata inimesi, kes on ühes ettevõttes töötanud 15-20 aastat. Nüüd isegi 60-70+ vanuses inimesed oskavad leida tööpakkumisi ja uurivad kasvõi huvi pärast, millised on nende võimalused. Nende huvi toob nad ka kenasti vestlusele ning kui neil on tahe proovida midagi uut, siis leiab!

Varem oli ka nii, et paljud ettevõtted otsisid töökogemust või haridust. Praegusel ajal otsitakse just isikuomadusi – õiget inimest, kellest voolitakse välja õige töötaja. Kogemuse vajalikkus Eestis langeb, mis paneb paljud inimesed mõtlema, et miks nad teevad üldse seda, mida nad teevad – äkki peaks tegema midagi muud?

Kuidas leiad rasketele positsioonidele kandidaate?

Kui sa omad tugevat meeskonda ja laia andmebaasi ning oskad üles leida õiged inimesed õigete kanalite kaudu, saavad ikkagi kõik töökohad täidetud. Mõnikord tasub vaadata ka lihtsalt, kes on sinu ümber – võid inimese leida kohe juba tuttavate kaudu ning meil on palju renditöötajaid, kes soovitavad meie teenust ka oma sõpradele-tuttavatele. 

Millised on kõige olulisemad väärtuspakkumised, mida tööandjad töötajatele praegu pakkuma peaksid?

Kindlasti eelistavad töötajad töötada hea mainega ettevõttes – Eesti on nii väike ja kui jutud lähevad liikvele, kõnnitakse ettevõttest suure kaarega mööda.

Teine oluline punkt on töötingimused: mõnikord valitakse paremate töötingimuste tõttu töökoht, mis võib pakkuda madalamat palka, kuna ettevõttes on vaba õhkkond ja töötaja saab enesekindlalt jääda iseendaks. 

Mida sa ennustaksid tööturu kohta 6 kuu pärast?

Kahjuks ma ei usu, et töötajate leidmine selle ajaga lihtsamaks muutub. Ettevõtlus areneb Eestis praegu valguse kiirusel ning oskustega inimeste nõudlus suure tõenäosusega ajas ikka kasvab. Osasid positsioone on tõenäoliselt natukene lihtsam täita tänu Ukraina inimestele, kes otsivad siin oma esimesi töökohtasid, noortele, kes avastavad alles oma potentsiaali ning neile, kes suhtuvad ümberõppesse tõsiselt.

On sul mõned soovitused, kuidas personalijuhina oma tööd väga hästi teha?

Kuna ma olen sellel positsioonil alles ühe aasta töötanud, siis ma ei tea, kas ma julgen midagi soovitada neile, kes seda tööd juba pikaajaliselt teinud on! Ma ütleks pigem soovituse kõikidele personalitööd tegevatele inimestele. Sa pead oma tööd armastama ja nautima. Kui sa ei naudi oma tööd, siis sa ei saa seda teha südamega ja kui sa teed personalitööd niisama, siis see ei tule välja. Personalitöö on seotud inimestega, nende tunnetega ja kõige olulisem on armastada suhtlemist ja end ümbritsevaid inimesi.

Fred Moritz, Turundusjuht.

Lisa kommentaar