fbpx
20mai

Personalijuhtimise päev Tatjanaga

Tänase personalijuhtimise päeva puhul jagab oma kogemusi meie enda personalijuht Tatjana Pihlakas. Mis töötab personalitöö praktikas kõige efektiivsemalt, millised on praegused trendid ning kuidas avaldada muljet nii tulevastele kui ka olemasolevatele kandidaatidele? 

Sa oled personalijuht – mida see tähendab?

See tähendab seda, et mina vastutan kogu personaliosakonna eest, sealhulgas ka renditöötajate eest.

Mis kuulub sinu vastutusvaldkonna hulka?

Vastutan kogu värbamisprotsessi eest algusest lõpuni. Minu vastutusvaldkonda kuulub koostööpartneritelt tulevate tellimuslehtede info valideerimine, eduka otsingu korraldamine ja loomulikult ka meie konsultantide väljaõppe ja sujuva infoedastuse korraldamine. Teen ise ka kandidaatidega töövestlusi ning loon nendega vajalikud lepingud. Samuti vastutan selle eest, et meie enda majasisene koostöö sujuks sujuvalt: tegelen igapäevaselt murede ja rõõmudega. Pean väga oluliseks, et meil oleks tasakaal tubli töö ja mõnusalt veedetud aja vahel.

Kas ettevõtted teavad alati, keda nad otsivad?

See sõltub koostööpartnerist. Mõned teavad kohe, keda nad otsivad: millised oskused ja iseloomuomadused on vajalikud aga mõned räägivad üldiselt, mis tähendab tavaliselt seda, et me kohtume nendega juba nende enda ettevõttes, tutvume meeskonnaga ja aitame soovitada inimesi sellele positsioonile. Kuldse kesktee leidmisel algabki otsing!

Mis on kõige olulisem värbajate töö korraldamisel?

Ma usun, et kõige olulisem on hoida motivatsiooni tase kõrgel ja suhelda iga päev avatult. Minu jaoks on oluline, et minu meeskonnas töötavad inimesed, kellele meeldib nende töö ja nad soovivad päriselt iga päev kontorisse seda tegema tulla. Kuna osa värbajate tööst on ka positiivse kandideerimise kogemuse loomine, tuleb tööl olla hea tujuga, mida on lihtne edasi anda ka teistele. 

Milline on praegu seis tööturul – kas töötajate leidmine on keeruline?

Tööturg on väga palju muutunud viimase poole aasta jooksul. Praegusel hetkel tundub, nagu oleks tööpakkujaid palju rohkem kui tööotsijaid ja seetõttu on konkurents tihe. Kui me räägime praegusel ajal nendest, kes otsivad aktiivselt tööd, saame me kindlasti rääkida kooli lõpetavatest noortest, kes otsivad oma esimesi töökogemusi. Päris palju on ka neid inimesi, kes juba töötavad, aga otsivad aktiivselt paremaid võimalusi. Veel üks trend on see, et inimesed tahavad proovida midagi uut ja otsivad uusi väljakutseid. 

Sa rääkisid noortest inimestest, kuid mis seis on nendega, kes on juba kümneid aastaid tööd teinud?

Viimastel aastatel on ka nemad rohkem ringi vaatama hakanud – varem oli ju tavapärane kohata inimesi, kes on ühes ettevõttes töötanud 15-20 aastat. Nüüd isegi 60-70+ vanuses inimesed oskavad leida tööpakkumisi ja uurivad kasvõi huvi pärast, millised on nende võimalused. Nende huvi toob nad ka kenasti vestlusele ning kui neil on tahe proovida midagi uut, siis leiab!

Varem oli ka nii, et paljud ettevõtted otsisid töökogemust või haridust. Praegusel ajal otsitakse just isikuomadusi – õiget inimest, kellest voolitakse välja õige töötaja. Kogemuse vajalikkus Eestis langeb, mis paneb paljud inimesed mõtlema, et miks nad teevad üldse seda, mida nad teevad – äkki peaks tegema midagi muud?

Kuidas leiad rasketele positsioonidele kandidaate?

Kui sa omad tugevat meeskonda ja laia andmebaasi ning oskad üles leida õiged inimesed õigete kanalite kaudu, saavad ikkagi kõik töökohad täidetud. Mõnikord tasub vaadata ka lihtsalt, kes on sinu ümber – võid inimese leida kohe juba tuttavate kaudu ning meil on palju renditöötajaid, kes soovitavad meie teenust ka oma sõpradele-tuttavatele. 

Millised on kõige olulisemad väärtuspakkumised, mida tööandjad töötajatele praegu pakkuma peaksid?

Kindlasti eelistavad töötajad töötada hea mainega ettevõttes – Eesti on nii väike ja kui jutud lähevad liikvele, kõnnitakse ettevõttest suure kaarega mööda.

Teine oluline punkt on töötingimused: mõnikord valitakse paremate töötingimuste tõttu töökoht, mis võib pakkuda madalamat palka, kuna ettevõttes on vaba õhkkond ja töötaja saab enesekindlalt jääda iseendaks. 

Mida sa ennustaksid tööturu kohta 6 kuu pärast?

Kahjuks ma ei usu, et töötajate leidmine selle ajaga lihtsamaks muutub. Ettevõtlus areneb Eestis praegu valguse kiirusel ning oskustega inimeste nõudlus suure tõenäosusega ajas ikka kasvab. Osasid positsioone on tõenäoliselt natukene lihtsam täita tänu Ukraina inimestele, kes otsivad siin oma esimesi töökohtasid, noortele, kes avastavad alles oma potentsiaali ning neile, kes suhtuvad ümberõppesse tõsiselt.

On sul mõned soovitused, kuidas personalijuhina oma tööd väga hästi teha?

Kuna ma olen sellel positsioonil alles ühe aasta töötanud, siis ma ei tea, kas ma julgen midagi soovitada neile, kes seda tööd juba pikaajaliselt teinud on! Ma ütleks pigem soovituse kõikidele personalitööd tegevatele inimestele. Sa pead oma tööd armastama ja nautima. Kui sa ei naudi oma tööd, siis sa ei saa seda teha südamega ja kui sa teed personalitööd niisama, siis see ei tule välja. Personalitöö on seotud inimestega, nende tunnetega ja kõige olulisem on armastada suhtlemist ja end ümbritsevaid inimesi.

07veebr.

Kuidas leida tööd? 10 soovitust töö leidmiseks.

Kuidas leida tööd, kui ei tea kust oleks mõistlik alustada? Uue töökoha leidmine ja valimine võib osutuda väljakutsuvaks. Seda eriti juhul, kui sa pole ise päris kindel selles, mis see on, mida sa teha soovid. Tõsiasi selle juures on aga see, et kuigi kodus olla on hea, kasvavad ja arenevad kõik teised inimesed oskuste või kogemuste poolest edasi. Seetõttu ongi meil mõned punktid, mis tasub enda jaoks läbi mõelda, et raskel ajal töö leidmine ei muutuks teadmiste puudumise või mugavuse tõttu veelgi raskemaks.

Alustuseks selgita välja, mis on see, milles sa oled hea. 

“I can’t change the direction of the wind, but I can adjust my sails to always reach my destination.”

– Jimmy Dean.

Võta enda ette paber ja kirjuta sellele kõik tugevused, mis suudad enda juures leida. Pane sinna nii pehmed oskused (näiteks suhtlemisoskus, otsusekindlus, kuulamisoskus, iseenda motiveerimine, juhtimisoskus, ajajuhtimine ja stressiga toimetuleku oskus), kui ka rasked oskused (tehnilised oskused, mis professonaalil on). Kui iseenda kohta ei oska kõiki pehmeid väärtuseid välja tuua, tasub alati küsida oma lähedaste käest või endiste kolleegide käest. 

Uuenda oma CV-d põhjalikult

Veendu, et sinu CV oleks valmis saatmiseks. CV peaks kokku võtma sinu kogemuste ajaloo ning andma tööandjale mõista, kas sa sobiksid tema meeskonda. Hea esmamulje loomiseks tasub CV teha üle keskmise hästi: lisa sinna foto, jälgi korrektset grammatikat ning kirjuta iga endise töökoha kohta ka väikene kokkuvõttev tekst, milles räägid oma võitudest ja saavutustest. Nii on tõenäosus tööle saamiseks tunduvalt suurem, kuna sinu CV jätab hea esmamulje. 

Kas sinu CV-l on kõik järgnev olemas?

  • Esinduslik foto hea esmamulje jätmiseks;
  • Põhjalik ülevaade sinu eelnevatest kogemustest koos kirjeldusega;
  • Nimekiri sinu “rasketest oskustest”;
  • Välja toodud “pehmed oskused”;
  • Grammatiliselt korrektne sisu.

Kaalu täiesti uut ametit

Tööturul liigub palju pakkumisi, kus pakutakse töötajale väljaõpet kohapeal. Väga paljud ettevõtted tänapäeval on nõus investeerima inimese arengusse. Kui oled senini töötanud näiteks teenindajana, siis oleks põnev katsetada tööd modernses tootmisettevõttes või tehases, kus tublidele ja hea suhtlemisoskusega inimestele pakutakse võimalust areneda tiimijuhtideks või kontoritöötajateks. Seejuures pole tarvis teha muud, kui töö selgeks õppida juhendaja juhendamisel ning end tõestada proaktiivse inimesena. 

Kuidas leida tööd värbamisagentuuri abiga?

Kui sina ise ei ole päris kindel, mis võiks olla see töö, mis sinu oskustega sobib, kaalu ka värbamisagentuuridega ühenduse võtmist. Neil on võimalik sinu CV-d analüüsides välja selgitada, kas mõni avatud tööpakkumine võiks sulle sobida. Pärast vabas vormis intervjuud on tihtipeale võimalik käia ka töökohaga tutvumas enne, kui end tööga päriselt seod. 

Töötukassa spetsialistid on sinu jaoks olemas

Eesti Töötukassa töötajad on samuti hästi kursis tööandjate pakkumistega ning oskavad hästi suunata ja toetada sinu arengut, et leida omale töökoht. Nende kaudu on võimalik käia täiendkoolitustel ning oma raskeid oskusi arendada, mistõttu tasub kindlasti seda kaaluda, kui tunned, et oled seisaku ees. 

Avalikud töökuulutused tööportaalides

Tööportaalised avalikustatud töökuulutused aitavad tihtipeale leida inspiratsiooni uue töö jaoks. Näiteks vaadates kategooriaid või statistikat on sul võimalik välja selgitada, millises valdkonnas on suurim tööjõupuudus. Seetõttu võib nendest valdkondadest saada ka töötamiseks parimad tingimused: palk, väljaõpe ja heaolu. Avalikud töökuulutused on tihtipeale kokku pandud kopeerides vanasid või teisi töökuulutusi, mistõttu ei tasu alati kõikidest nõudmistest väga tugevalt kinni võtta: tööandjad on tihtipeale nõus nõudmisi töötajale alla tooma, kui töötaja on väga heade pehmete oskustega. 

Kuidas leida tööd sotsiaalmeedia abiga?

Tõenäoliselt kõige kiirema info uutest vabanenud töökohtadest saab tutvuste kaudu, kuid teisel kohal on sotsiaalmeedia kanalid. Ettevõtted postitavad oma otsingud Facebooki, LinkedIni ja teistesse kanalitesse, kuna nende kanalite kaudu levivad hästi inimesed, kes võivad olla nende ettevõttega liitumisest huvitatud. Liitu ka populaarseimate tööotsijate gruppidega ning jälgi seal ilmuvaid töökuulutusi. Eestis on näiteks populaarseks kujunenud grupid “Tööpakkumised Tallinnas ja Harjumaal” (34.6K liiget) ja Töökuulutused Eestis (52.2K liiget). Lõime ise äsja uue tööpakkumiste ja tööotsijate grupi, kuhu on oodatud kõik, kes tunnevad huvi tootmistöö vastu. Leiad selle siit: Tööpakkumised Harjumaal | Liinitööd | tootmine | Tehased | Töökuulutused

Võta ise ühendust soovitud ettevõttega

Kui sa oled kuulnud oma tuttavatelt mõne ettevõtte kohta head sõna ning sooviksid ka väga sinna tööle minna, siis ära karda neile kirjutada. Saada neile oma CV viisaka kaaskirjaga ning kui neil tekib vajadus sinusuguse inimese järele, on neil kohe üks inimene olemas, kelle poole pöörduda, mistõttu võib isegi hästi ajastatud e-mail ära jätta suurema värbamiskampaania. 

Ütle valjult välja, et oled tööotsinguil

Kui soovid tööd, siis tasub sellest kindlasti valjult rääkida. Ütle seda oma sõpradele ja lähedastele. Tee sellekohane postitus sotsiaalmeediasse ning uuenda oma CV-d tööotsingu portaalides. Nii saavad inimesed, kellel on tööd pakkuda, sind ka kenasti üles leida.

Pärast intervjuud

Kui soovid endast eriti head muljet jätta, tasub pärast intervjuud saata ettevõttele oma tagasisidest või muljetest kiri. Näiteks on väga hästi tervitatud e-mail, kus tänatakse intervjuu eest. See saadab ettevõttele signaali, et toimunu oli sinu jaoks oluline, oled hea suhtleja ning tuletad end taaskord neile meelde. 

Kuidas leida tööd? Niimoodi lugedes ei tundugi nagu keeruline olevat, ega ju? Kui otsid tööd tootmisvaldkonnas või sooviksid ümberõpet täiesti uue ameti peale, siis võta ühendust meiega HR Agencys või vaata praegu saadaval olevaid tööpakkumisi. Leiame sulle sobivaima töö ning võid juba 3 päeva pärast tööle minemas olla. Loe ka teiste poolt esitatud korduma kippuvaid küsimusi siit.

17nov.

Mis on renditööjõud? Korduma kippuvad küsimused

Mis on renditööjõud? Korduma kippuvad küsimused

Vaata videot ja saad kõigest kahe minutiga kõikidele põhilistele küsimustele vastuse!

Meie tiim koosneb sümpaatsetest inimestest, kellega on lihtne suhelda, meilt saab kõike küsida ning peame väga oluliseks läbipaistvust. Kohtleme oma kandidaate võrdselt, et tekitada turvatunne ning tahtmine avatult suhelda. 

Panime kirja vastused enimesinevatele tihti esinevatele küsimustele. Lisaküsimuste puhul võite julgelt ühendust võtta!

Mis on renditööjõud? 

Renditööjõud on kolmepoolne paindlik koostöövorm, mille osapoolteks on ettevõte, agentuur ja töötajad. Meie, kui agentuuri eesmärgiks on leida ettevõtetele sobivad töötajad. Renditöötajaid koheldakse meie ettevõtetes täpselt samamoodi, kui ettevõtte enda töötajaid: tööaeg ja töötasu on võrdne.

Mis kasu toob renditööjõud töötajale? 

Agentuuri kaudu tööle minemine on töötaja jaoks kasulik, kuna anname endast parima, et töötaja leiaks töö, mis talle meeldib ja talle sobib. Aitame vormistada vajalikud dokumendid ning oleme kogu töötamise perioodil abiks ja toeks. Lisaks on võimalik töötajal agentuuri kaudu proovida erinevaid osakondi ja töösid ilma, et CV täituks paljude ridadega. Renditöö on ka ideaalne variant ümberõppe teostamiseks, kui on soov uus amet endale selgeks saada.

Milline näeb välja värbamisprotsess?

Iga värbamisprotsess on alati isemoodi. Leides sobiva kandidaadi, kutsume ta enda juurde vabas vormis vestlusele. See annab parema võimaluse temaga paremini tuttavaks saada ning seejärel tutvustada talle ettevõtet ja töökohta. Pärast vestlust meiega on tihtipeale võimalik töötajal soovi korral käia töövaatlusel ja töö järgi proovida. Pärast seda sõlmime lepingud.

Millist lepingut HR Agency kasutab? 

HR Agency sõlmib töötajaga seadusliku töölepingu, millele rakenduvad kõik tavapärased tingimused. HR Agency ei kasuta käsunduslepinguid ega muid lepinguvorme. 

Mis aja peale tehakse töölepingud? 

HR Agency sõlmib töötajatega üldjuhul tähtajalise töölepingu, mille kestvus on 6 kuud kuni 1 aasta. Hooajalise töö puhul võib antud periood olla ka lühem.

Mis saab töötajast pärast lepingu lõppemist?

Pärast lepingu lõppemist (üldjuhul pärast 6 kuud) saab töötaja minna otse ettevõtte alla tööle. 87% HR Agency renditöötajatest on kasutanud seda võimalust, et minna ettevõtte alla otse tööle. 

Kas töötaja kaotab oma palgast midagi? 

Renditöötaja ei kaota mitte sentigi oma palgast. Kogu agentuuri kulu tasub ettevõte. Renditöötaja saab 100% oma palgast, kogub pensionit ning omab ka tervisekindlustust. 

Kellega töötaja lepingu sõlmib?

Renditööleping sõlmitakse töötaja ning agentuuri, ehk HR Agency, vahel. 

Navigeerimine